• امروز : یکشنبه - ۶ مهر - ۱۳۹۹
  • برابر با : 10 - صفر - 1442
  • برابر با : Sunday - 27 September - 2020
5
رئیس دادگستری گلبهار در گفتگو با کلام تازه مطرح کرد:

یکسال گذشت، چرا گلبهار هنوز بخشدار ندارد؟

  • کد خبر : 9145
  • 21 مرداد 1399 - 14:19
یکسال گذشت، چرا گلبهار هنوز بخشدار ندارد؟
کلام تازه | حسن مهدوی‌پور شهرستان شدن گلبهار در کاهش تخلفات و کاهش جرم را دارای تاثیر بسیاری ارزیابی کرد و گفت: نسبت به تاخیر صورت گرفته در اعلام شهرستان شدن گلبهار گلایه داریم چرا که مسئولان، نسبت به مشکلات موجود در این شهر اذعان دارند اما اقدام موثری تاکنون صورت نگرفته است.

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – حمیدرضا جعفری | رئیس دادگستری گلبهار گفت: چرا باید شهر گلبهار بیش از یکسال بدون بخشدار باشد و با سرپرست اداره شود؟ گلایه ما در شرایط کنونی عدم معرفی یک بخشدار قوی است که ربطی هم به تحریم و مشکلات اقتصادی ندارد.


این تحلیل در یازدهمین شماره ماهنامه کلام تازه به چاپ رسیده است. برای اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

حسن مهدوی‌پور در گفتگوی اختصاصی با کلام تازه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای از صدر اسلام تاکنون به خصوص شهید آیت‌الله بهشتی اظهار داشت: باعث خرسندی است که یکی از شاگردان مقام معظم رهبری و آن شهید عزیز، ریاست قوه قضائیه را بر عهده دارند و تحول عظیمی را در این نهاد ایجاد کرده‌اند و موجبات نشاط درون قوه و امیدواری مردم را فراهم ساخته‌اند. با حضور آقای رئیسی در راس قوه قضائیه شاهد هستیم که هیچ‌گونه خطوط قرمزی در مبارزه با فساد وجود ندارد و با متخلفان در هر پست و مقامی برخورد قانونی صورت گرفته و خواهد گرفت.

ازدیاد جمعیت گلبهار موجبات افزایش دعاوی حقوقی و کیفری است

مهدوی‌پور در خصوص شرایط وقوع جرم در گلبهار و اقدامات صورت گرفته توسط قوه قضائیه و مشخصا دادگستری گلبهار گفت: گلبهار دارای ویژگی‌های متفاوتی نسبت به شهرهای دیگر است و به دلیل اینکه در مسیر تهران مشهد واقع شده و از شرایط آب و هوایی خوبی برخوردار است و هم‌چنین به دلیل نزدیکی به شهرمقدس مشهد و قیمت مناسب املاک تجاری و مسکونی و وجود حدود ۴۰ هزار واحد مسکن مهر، به منطقه‌ای مناسب برای جذب جمعیت از شهرهای اطراف به خصوص مشهد و حتی از نقاط مختلف ایران تبدیل شده، ما شاهد افرادی با فرهنگ‌های مختلف در این شهر هستیم. این ازدیاد جمعیت طبیعتا موجب افزایش جرایم نیز شده است. ضمن اینکه برخی ساخت و سازها حتی در مسکن مهر بدون پایانکار بوده و در موارد متعددی نیز سندهای املاک دارای مشکلات حقوقی است و نقل و انتقلاتی صورت گرفته که موجب تشکیل پرونده‌های بسیاری در دادگستری شده است.

وی ادامه داد: نکته دیگر افزایش بی‌رویه قیمت مسکن در سراسر کشور به خصوص در شهرهای بزرگ بود که همین امر هم مزید بر علت شد تا شاهد افزایش جمعیت در گلبهار باشیم. افزایش بی‌رویه قیمت‌ها سبب شده تا برخی نقل و انتقالات قبل از سرانجام و در مرحله‌ای که هنوز در فاصله مبایعه نامه و پیش‌پرداخت قرار دارد و قبل از تنظیم سند رسمی، مجددا ملک با افزایش قیمت مواجه شود و همین امر سبب برخی مشکلات میان طرفین معامله شده و در نهایت به دعوای حقوقی و تشکیل پرونده منجر شود.

رئیس دادگستری گلبهار با تاکید بر اینکه شرایط و موقعیت گلبهار و ازدیاد جمیعت موجبات افزایش دعاوی حقوقی و کیفری را فراهم ساخته، خاطر نشان کرد: البته این به معنای آن نیست که گلبهار حیاط خلوت مجرمین باشد ولی درصد دعاوی در این منطقه نگران کننده است. برای مثال از تاریخ اول تیر ماه سال ۹۷ تا اول تیر ماه سال ۹۸ شاهد ۱۷۱۵ مورد سرقت تعزیری بودیم که این آمار در حد فاصل زمانی یکم تیر سال ۹۸ تا یکم تیر سال ۹۹ با افزایش حدود ۲۰ درصدی به عدد ۲۰۴۶ سرقت رسیده و متاسفانه در قتل عمد نیز در همین بازه زمانی با رشد ۲ برابری مواجه شدیم و جرایم ضرب و جرح عمدی نیز از ۱۱۹۸ مورد در بازه زمانی یکساله از اول تیر ماه سال ۹۷ تا اول تیر ماه سال ۹۸ با ۱۴ درصد رشد به عدد ۱۳۶۵ مورد ضرب و جرح عمدی در فاصله زمانی یکم تیر سال ۹۸ تا یکم تیر سال ۹۹ مواجه هستیم. در مجموع پرونده‌های ورودی به حوزه قضایی دادگستری گلبهار در یکساله منتهی به ابتدای تیرماه۹۹ نسبت به یکساله قبل از آن با رشد ۴۰ درصدی روبه رو بوده است.

اشتراک ماهنامه کلام تازه

حسن مهدوی‌پور ادامه داد: با توجه به مطالب فوق، در زمینه پیشگیری از جرم در سیستم قضایی شاهد فعالیت‌های مناسبی هستیم که در همین زمینه با همکاری دادستان محترم و ارگان‌های مختلف جلسات متعددی برگزار شده و اقدامات مناسبی صورت گرفته و در زمینه پیشگیری از وقوع جرم، در شهر گلبهار به دلیل رصد مجرمین و نا امن کردن فضای فعالیت برای آنان، شاهد موفقیت‌های خوبی بودیم بطوریکه در حال حاضر دادگستری گلبهار یکی از حوزه‌های قضایی موفق استان در پیشگیری از وقوع جرم می‌باشد. البته ماهیت پیشگیری از جرم چندان قابل رویت نیست ولی قطعا اگر این امر با موفقیت همراه نبود آمارهایی که در بالا ذکر شد به مراتب بیش از این بود و شهروندان با مشکلات بیشتری مواجه می‌شدند.

حساسیت قوه قضائیه در خصوص طلاق

وی تصریح کرد: در خصوص دادگاه خانواده نیز حساسیت بسیاری در قوه قضائیه وجود دارد و با تفاهم نامه‌ای که بین دادگستری و بهزیستی منعقد شده، پرونده‌های مربوط به مشکلات خانوادگی، ابتدا برای مشاوره به بهزیستی منتقل می‌شود تا در حد امکان از جدایی و طلاق جلوگیری شود که این امر به کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک شایانی می‌کند.

مهدوی‌پور ادامه داد: متاسفانه قبح طلاق نسبت به گذشته کمتر شده و خانواده‌ها نسبت به مشکلات، صبوری کمتری به خرج می‌دهند و بسیار زودتر از گذشته به دادگاه مراجعه می‌کنند و ابایی از وقوع طلاق ندارند ولی علیرغم این مسائل با توجه به برگزاری جلسات مشاوره و تاکیدات حاج آقای صادقی، رئیس کل محترم دادگستری استان خراسان‌رضوی و حاج آقای مرتضوی، معاون محترم پیشگیری از وقوع جرم استان و همت این دادگستری، خوشبختانه تلاش‌ها در گلبهار به ثمر نشسته و ۲۴۱ مورد طلاق در یکساله منتهی به تیرماه ۹۸ با ۷ درصد کاهش به عدد ۲۲۳ مورد در یکساله منتهی به تیرماه ۹۹ رسیده است و این در شرایطی است که هم شاهد افزایش جمعیت و هم افزایش دعاوی در موارد دیگر بوده‌ایم. در مورد دعوای تمکین نیز خوشبختانه شاهد کاهش ۱۰ درصدی و در پرونده‌های حضانت نیز با کاهش ۱۸ درصدی مواجه بودیم که این موضوع نشانگر زحمات و موفقیت‌های قضات محترم و تاثیر مشاوره‌ها و تلاش‌های شوراهای حل اختلاف است که اهتمام جدی نسبت به برگزاری جلسات صلح و سازش و حل مشکلات خانواده‌ها دارند.

رئیس دادگستری گلبهار با انتقاد از فعالیت بعضی از افراد در فضای مجازی شهر گلبهار و طرح ادعاهایی در خصوص مبارزه با فساد، عدالت‌خواهی و … تاکید کرد: ما وظیفه‌ای در خصوص مبارزه با فساد داریم که تحت هر عنوان به وظیفه خودمان عمل خواهیم کرد و تحت تاثیر این سر و صداها و غوغا سالاری‌های فضای مجازی قرار نخواهیم گرفت. اما کسانی که میبینید بدون مراجعه به نهادهای قانونی، فقط در فضای مجازی مسائلی را مطرح می‌کنند شک نکنید که به دنبال فضاسازی و مسائل دیگری هستند و هدفشان برخورد با فساد یا اعلام فساد نیست.

رئیس دادگستری گلبهار با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و فقرِ ناشی از آن، یکی از مولفه‌های موثر در ازدیاد جرائم و تخلفات است تاکید کرد: سرقت، طلاق و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دیگر، ریشه در گسترش فقری دارد که به دلیل افزایش افسار گسیخته تورم در سال‌های اخیر شاهد آن هستیم. البته ما در گلبهار با یک اختلاف طبقاتی و به تبع آن جرائم متفاوت مواجه هستیم. برخی افرادی که تمکن مالی خوبی دارند و بیشتر صاحبان باغ ویلاها هستند و در مقابل قشر نسبتا ضعیفی که به دلیل مشکلات اقتصادی در گلبهار ساکن شده‌اند لذا هر کدام از این موارد، پرونده‌های خاص خودشان را دارند.

حسن مهدوی‌پور در ادامه گفت: رعایت حقوق شهروندی از مسائلی است که در سراسر کشور، حتی در بخش‌های کوچک هم در حال اجراست و همه موظف هستند که طبق قانون عمل کرده و حقوق مرتبط با طرفین دعوا را بدون کم و کاست رعایت کنند. برای نمونه عملکرد دستگاه قضا در زمان شیوع بیماری کرونا و اعطای مرخصی به زندانیان و رسیدگی به پرونده‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورتی که موجب تضییع حقی نشود از نکات ارزنده‌ای است که شاهد رضایت مردم در این زمینه هستیم. در گلبهار هم با توجه به دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی ریاست محترم قوه قضائیه سعی وافری شد تا نسبت به رعایت حقوق شهروندی و جلب رضایت مردم عزیز، اهتمام جدی صورت بگیرد.

سر و صداها و غوغا سالاری‌های فساد فضای مجازی

رئیس دادگستری گلبهار با انتقاد از فعالیت بعضی از افراد در فضای مجازی شهر گلبهار و طرح ادعاهایی در خصوص مبارزه با فساد، عدالت‌خواهی و … تاکید کرد: بحث مبارزه با فساد در ساختار اداری و اقتصادی، هیچ‌گاه فرایندی خارج از دستور دادگستری گلبهار نبوده و نیست اما یک نکته کلی وجود دارد و آن عملکرد قانونی و بدون اغماض دستگاه قضا در برخورد با فساد و قانون شکنی بدون توجه به هجمه‌هایی است که برخی صاحبان قدرت و ثروت در فضای مجازی طراحی می‌کنند و سعی دارند این عملکرد را زیر سوال ببرند.

اشتراک ماهنامه کلام تازه

مهدوی‌پور ادامه داد: قوه قضائیه نشان داده که در احقاق حقوق مردم وارد مسائل حاشیه‌ای نخواهد شد و با قدرت با متخلفان برخورد خواهد کرد. اما در خصوص مسائل مربوط به مسکن مهر گلبهار و موارد مطرح شده در فضای مجازی گلبهار، اولا دستگاه قضا بدنبال تبلیغات و هیاهو نسبت به اقدامات صورت گرفته توسط خودش نیست و از طرفی دیگر بدنبال این هم نیست که اگه کسی آمد و یک موضوعی را مطرحکرد حتما نسبت به پاسخگویی اقدام نماید. ما وظیفه‌ای درخصوص مبارزه با فساد داریم که تحت هر عنوان به وظیفه خودمان عمل خواهیم کرد و تحت تاثیر این سر و صداها و غوغا سالاری‌های فضای مجازی قرار نخواهیم گرفت. چون طبیعتا وقتی که کار مهمی در خصوص مبارزه با فساد شروع می‌شود بعضی از افرادی که پول دارند و کسانی را هم در پشت صحنه، از تمام ظرفیت‌های خویش علیالخصوص در فضای مجازی استفاده می‌کنند تا اقدامات قوه قضائیه در خصوص مبارزه با فساد را تحت تاثیر قرار داده و کمرنگ جلوه دهند.

وی تاکید کرد: ما به اینکه در مسکن مهر یکسری ایراداتی وجود دارد اذعان داریم. مثلا پایانکار گرفته نشده و اقداماتی دیگر که باید صورت میگرفته شاید بدرستی انجام نشده باشد اما این قضیه با فساد تفاوت دارد. بنظر می‌رسد بعضی‌ها قصد دارند از ضعف‌هایی که در مساکن مهر گلبهار بچشم می‌خورد سوءاستفاده کنند و به دنبال فضاسازی و مسائل دیگری بروند. اگر کسی مدعی است که تخلفی صورت گرفته و فسادی رخ داده با ارائه مدارک مستند و مستدل به مراجع قضائی و انتظامی مراجعه کند و مطمئن باشد که توسط دادگستری و نهادهای امنیتی به صورت جدی پیگیری خواهد شد و در صورت وقوع جرم با آن طبق قانون برخورد می‌شود. اما کسانی که میبینید بدون مراجعه به نهادهای قانونی، فقط در فضای مجازی مسائلی را مطرح می‌کنند شک نکنید که به دنبال فضاسازی و مسائل دیگری هستندو هدفشان برخورد با فساد یا اعلام فساد نیست.

تاثیر شهرستان شدن گلبهار در کاهش جرم

حسن مهدوی‌پور شهرستان شدن گلبهار در کاهش تخلفات و کاهش جرم را دارای تاثیر بسیاری ارزیابی کرد و گفت: نسبت به تاخیر صورت گرفته در اعلام شهرستان شدن گلبهار گلایه داریم چرا که مسئولان چه در مرکز و چه در استانداری، نسبت به مشکلات موجود در این شهر اذعان دارند اما اقدام موثری تاکنون صورت نگرفته است. برای مثال چرا باید این منطقه بیش از یکسال بدون بخشدار باشد و با سرپرست اداره شود؟ قطعا با شهرستان شدن گلبهار و حضور فرماندار و استقرار ادارات مربوطه ما شاهد یک نظم اجتماعی بهتر و بیشتری خواهیم بود ولی گلایه ما در شرایط کنونی عدم معرفی یک بخشدار قوی است که ربطی هم به تحریم و مشکلات اقتصادی ندارد و این موضوع نوعی کم لطفی در حق مردم گلبهار است چرا که نیروهای خوبی برای تصدی این پست وجود دارند که امیدواریم هرچه زودتر برای این موضوع دبیری اندیشیده شود.

وی ادامه داد: برای گلبهار با توجه به موقعیت خاصی که دارد، آینده خوبی متصور هستیم و همین الان هم مدیرانی همدل و توانمند به صورت جهادی در حال خدمت به مردم هستند و مسئولین قضایی استان نیز قبل از اینکه این منطقه به شهرستان تبدیل شود، نسبت به استقرار دادگستری و حضور دادستان و رئیس دادگستری و افزایش کارمندان برای بهبود شرایط و حل مشکلات مردم اقدامات موثری را انجام داده‌اند که امیدواریم دیگر مسئولان استان هم در این زمینه به وظایف خود عمل کنند تا شاهد بهبود کیفیت زندگی در گلبهار و رضایت‌مندی بیشتر مردم شریف این منطقه باشیم.

مهدوی‌پور در پایان گفت: جا دارد در اینجا از تمامی همکاران محترم قضایی و اداری حوزه قضایی گلبهار که با همت و تلاش جهادگونه، جهت احقاق حق و رسیدگی به پرونده‌ها تمام توان خویش را بکار گرفته‌اند تشکر و قدردانی نمایم.

لینک کوتاه : http://kalametazenews.ir/?p=9145

نوشته های مشابه

06مهر
مجلس درباره نظارت بر قانون بسیار جدی است
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح کرد؛

مجلس درباره نظارت بر قانون بسیار جدی است

06مهر
شهردار چناران بازداشت شد
بر اساس خبرهای رسیده؛

شهردار چناران بازداشت شد

05مهر
ساخت قطار برقی مشهدگلبهار شتاب می‌گیرد
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار خبر داد؛

ساخت قطار برقی مشهدگلبهار شتاب می‌گیرد

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.